جهاددانشگاهی واحد هنر | اخبار هنر و دانشگاه هنر(دفتر ایسنای دانشگاه هنر)
جشنواره فیلم و عکس «فردا»؛ رویدادی همخوان با شعار«رونق تولید»
شنبه 24 فروردین 1398
ماهیت جشنواره فیلم و عکس «فردا» معرفی درست و البته هنرمندان پیشرفت‌های صنعتی و فناورانه کشور است، امری که می‌توان آن را در راستای تحقق شعار سال یعنی «رونق تولید» برشمرد.

به گزارش ایسنای دانشگاه هنر، جهاد دانشگاهی هنر پنجمین سال متوالی است که قصد دارد جشنواره فیلم و عکس فناوری و صنعتی «فردا» را با هدف بازتاب درست از فعالیت‌های صورت گرفته در عرصه صنعت و فناوری در قاب تصویر، برگزار کند؛ جشنواره‌ای که هر دوره با تشریک مساعی و ورود خبرگان عرصه سینمای مستند و بهره‌مندی از مشاوره با اهالی فن در آستانه برگزاری دوره پنجم خود، سعی در شکوفایی و قوام بیشتری نسبت به ادوار گذشته دارد.
چند سالی است که اقتصاد با توجه به تهدیدات صورت گرفته از سوی خارج از کشور تبدیل به مقوله‌ای شده که می‌طلبد بیش از پیش با استفاده از توان تخصصی داخلی و اتکا به تولیدات وطنی و تهییج و مجاب ساختن مردم به استفاده و مصرف از آنها، درصدد زدن یک پاتک اقتصادی باشیم، امری که تأکید رهبری نیز بوده تا آنجا که در سال‌های اخیر و با نامگذاری سال به عنوان یک سنت حسنه فرهنگساز، اصرار معظم‌له نیز بر تمرکز بر مقوله اقتصاد بوده است.
قطعاً در کوران حوادث اخیر و هیاهوی رسانه‌ای دشمن، اطلاع و آگاهی از اینکه ما در چه سطح علمی، فناوری و صنعتی ایستاده‌ایم و براین اساس بتوانیم با بازتاب درست دستاوردها و برطرف کردن برخی نواقص، پیشرفت‌های روزافزونی را در حوزه فناوری و صنعتی داشته باشیم، کاری سخت و طاقت‌فرسا به نظر می‌رسد.
در چنین شرایطی است که ابزار هنر همچون سینما به کار آمده و با استفاده از خلاقیت و نگرش متفاوت هنری فیلمساز، گرد و غبارهای پدیدآمده براساس تبلیغات منفی و مأیوس را کنار زده و واقع‌بینانه به رویدادهای و کار صورت گرفته در این عرصه نظر می‌افکند.
به طور حتم رونق اقتصادی و برون‌رفت از بن‌بست‌های پیش آمده آن منوط به رونق کسب و کار، رونق تولید و توازن میان عرضه و تقاضا استکه این امر میسر نخواهد شد مگر آنکه با استفاده از ساز و کار هنری سعی بر تبلیغ درست داشته باشیم و یکی از ابزارهای مهم این تبلیغ درست و واقع‌بینانه، سینما و فیلم است.
شواهد حاکی است به جهت مغفول و ناقص ماندن چرخه تبلیغاتی و معرفی درست محصولات و تولیدات صنعتی و فناورانه داخلی علیرغم همه تلاش‌هایی که صنعتگران در این عرصه در حال انجام آن هستند، مردم و مصرف‌کنندگان چندان اطلاع درستی از آنها نداشته و این در حالیست که به جرئت می‌توان گفت از نظر کیفی بسیاری از تولیدات صنعتی و فناورانه توان رقابت با نمونه‌های مشابه خارجی را دارا هستند و یا حتی شاید یک سر و گردن از تمامی آنها نیز پیش باشند.
درست در چنین گلوگاهی استراتژیک است که فیلم و سینما می‌توان به مدد آمده و با استفاده از روایتی سرراست و خلاقانه هنرمند فیلمساز، ابتدا موازنه‌ای میان عرضه و تقاضای محصولات و تولیدات صنعتی در داخل کشور ایجاد کرده و پس از آن مازاد تولید را با توجه به کیفیت‌زایی به بازارهای جهانی نیز صادر و عرضه نماید.
جشنواره فیلم و عکس فناوری و صنعتی «فردا» با چنین افق دیدگاهی از ابتدا به معرفی درخور فعالیت‌های صنعتی و تولیدات و خروجی آن پرداخته و می‌پردازد و در ادامه قادر خواهد بود با پرداختی هنرمندانه حاصل تجارب مستندسازان ضمن معرفی صحیح صنعت کشور و دستاوردهای آن، گامی بزرگ در زمینه «رونق تولید» بردارد.
یادآور می‌شود، پنجمین جشنواره فیلم و عکس فناوری و صنعتی«فردا» به دبیری بهزاد رشیدی برگزار خواهد شد.
انتهای پیام