جهاددانشگاهی واحد هنر | اخبار هنر و دانشگاه هنر(دفتر ایسنای دانشگاه هنر)
بیژن اربایی: برای کار فرهنگی شأن معلمی قائلم نه مدیریتی
سه شنبه 27 فروردین 1398
معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه هنر گفت: برای انجام درست کار فرهنگی در محیط دانشگاه باید بروز رفتار افراد در پیکره بزرگتری از محیط دانشگاه مورد توجه قرار گیرد و به انتقال رفتارهای صحیح از بیرون به داخل دانشگاه پرداخت.

بیژن اربابی، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه هنر در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنای دانشگاه هنر گفت: در این چند ماهه که تصدی این معاونت را در دانشگاه هنر به عهده گرفتم، در وهله نخست کوشش و تلاشی را با همراهی همکارانم به کار بستم که ابتدا آنچه که در گذشته از مجموعه اقداماتی که به انجام رسیده است را مورد بررسی و رصد قرار داده و به اصطلاح نکات مثبت آن را برای طی کردن مراحل بعدی که موجب قوام و قدرت بیشتر ما در فعالیت آتی خواهد بود، استخراج کنیم.
وی ادامه داد: در ورود به هر عرصه‌ای به طور قطع مهمترین چالش، نیروی انسانی شاغل در آن و کمبودهایی که متوجه هر کدام از آنهاست، مورد توجه است که معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه هنر نیز از این امر مستثنی نیست و تلاش من به شخصه آن است که در مورد کفایت‌مداری فعالیت همکارانم در این معاونت دقیق شده و نسبت به افزایش این توان به منظور حصول نتیجه بهتر در روند جاری اداری و سازمانی این معاونت حساس باشم. به بیان دیگر یکی از محورهای همیشگی من در فعالیت‌های جاری و آتی این معاونت، ارتقای کیفی مجموعه اقداماتی است که رسالت آن بر دوش ما نهاده شده است.
اربابی تصریح کرد: یکی از بزرگترین مسائل موجود در عرصه دانشگاهی که البته چالش‌برانگیز هم به نظر می‌رسد، رفتارها و مناسباتی است که در محیط دانشگاه به عنوان یک محیط فرهنگی و فرهیخته جاری است و در عین حال واکنش‌هایی است که از جانب هر کدام از ما در ازای بروز این رفتارها و مناسبات رخ می‌دهد و در این فرایند باید به این نکته توجه داشت که مخاطبان اصلی ما را قشر دانشجویی تشکیل می‌دهند که هم در محیط‌های زیرمجموعه این دانشگاه و هم در پیکره بیرونی آن، یعنی سایر دانشگاه‌های هنری مشغول به تحصیل هستند.
معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه هنر در ادامه افزود: واقعیت این است که ما به عنوان خدمتگزاران به عرصه فرهنگ و هنر این کشور آن هم در محیط دانشگاهی، در یکی از حساس‌ترین و به جرأت می‌توانم بگویم در نقطه عطف فرهنگ و هنر ایران مشغول به فعالیت هستیم؛ بخش مهمی از دانشکده‌ها و مراکز آموزش عالی به ویژه در حوزه فرهنگ و هنر در محدوده جغرافیایی که ما در آن قرار داریم مجتمع شده‌اند؛ مکانی که محل تردد قشر فرهیخته فرهنگی و هنری به ویژه در محدوده چهار راه ولی‌عصر(عج) است و بزرگترین خطا و اشتباه ما می‌تواند این باشد که بی‌تفاوت به رفتارها و مناسبات جاری در چنین محدوده‌ای همچون کبک سر به زیر برف کرده و به فکر کار خود باشیم. بلکه باید در برداشت و انتقال صحیح و درست بسیاری از رفتارهای به‌هنجار در عرصه حرفه‌ای فرهنگ و هنر به محیط دانشگاهی بسیار بیشتر از گذشته ساعی و کوشا باشیم.
اربابی تأکید کرد: به طور حتم در این راستا باید توجه به مطالبات بحق قشر دانشجو و هنرجو شاغل و یا فارغ التحصیل از این دانشگاه که اکنون به فکر جذب بازار کار حرفه‌ای است، داشت و زمینه را برای فعالیت مؤثر آنها متناسب با تخصص و حرفه‌ای که در دانشگاه آموخته‌اند، فراهم کرد تا در آینده‌ای نزدیک و یا حتی دور، خود را در جامعه مفید و جریان‌ساز تصور کنند.
وی گفت: من برای انجام سلسله اقدامات فرهنگی با توجه به سوابق اجرایی که تاکنون داشته و دارم، شأن معلمی قائلم و نه مدیریتی؛ من اعتقاد دارم اگر از سوی مسئولان فرهنگی در هر سطح و در هر محیطی به ویژه دانشگاهی، هدایتگری به درستی به انجام برسد، دانشجویان، هنرجویان خود قادر به انتخاب راه درست خواهند بود.
معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه هنر در پایان گفت: دانشجویان شاغل در رشته‌های گوناگون دانشگاه هنر اقبال خوبی نسبت به کارآفرینی، تولید محتوا، بروز خلاقیت‌های هنر و فعالیت در کانون‌های رشد دارند و امیدوارم با مجموعه تمهیداتی و تدابیری که اندیشیده می‌شود راهی پیش پای ما قرار گیرد که موجب شود از انجام کارهای موازی، تکراری اجتناب کرده و دچار روزمرگی نشویم.
انتهای پیام