دبیر سابق انجمن فرش دانشگاه: دانشگاه هنر فاقد کارگاه و تجهیزات رنگرزی در رشته فرش است
دوشنبه 30 بهمن 1396 بازدید: 1076

 دبیر سابق انجمن فرش دانشگاه هنر گفت: در روند طراحی و تولید فرش مبحث مهمی به نام رنگرزی داریم و متأسفانه فاقد کارگاه و تجهیزات رنگرزی در رشته فرش هستیم.

روح امین شاهدی، دبیر سابق انجمن فرش دانشگاه هنر در گفت‌وگو با ایسنا،اظهار کرد: فرش از جمله رشته‌های دانشگاهی است که بیشتر بر انجام فعالیت‌های کارگاهی و عملی متکی است و لذا باید از این منظر فضاهای مناسبی برای آموزش مهارت‌های حوزه نقشه‌کشی، طراحی و سایر مقولات مرتبط با آن فراهم شود.

وی ادامه داد: با چنین دیدگاهی باید گفت که دانشگاه هنر در این زمینه علیرغم همه تلاش‌هایی که صورت گرفته است همچنان در مضیقه بوده و کمبودهایی دارد البته باید گفت در تأمین تجهیزات برای طراحی و نقشه‌کشی فرش چندان دچار مشکل نیستیم و من در این حوزه اگر خواسته باشیم از 100 نمره‌ای اختصاص دهیم، نمره 80 مناسب است.

شاهدی تصریح کرد: برای طراحی و نقشه‌کشی فرش نیاز به یک فضای مسقف، چند میز بزرگ و متریالی است که به عنوان ابزار کار مورد نیاز است اما ما در روند طراحی و تولید فرش مبحث مهمی به نام رنگرزی داریم که باید بگویم ضعف عمده در این زمینه داریم و نه مکانی مناسب به عنوان کارگاه رنگرزی در اختیار داریم و نه دستگاهی ویژه این کار که خامه و نخ و تار و پود فرش را بتوان با آن رنگ کرد.

دبیر سابق انجمن فرش دانشگاه هنر در پاسخ به این پرسش که آیا تعاملی با برخی از سازمان‌ها همچون فنی و حرفه‌ای برای استفاده از فضاهای کارگاهی احتمالی که در اختیار دارند صورت گرفته است گفت: مشخصاً با این سازمان نه اما در قالب بازدید هنرجویان و دانشجویان از فضاهای کارگاهی به عنوان نمونه به دانشگاه امیرکبیر اعزام شده‌اند اما باید بگویم این امر چندان کاربردی نیست چرا که در این مورد باید زمینه فراهم شود که دانشجو خود شخصاً رنگ کردن خامه و الیاف را تجربه کند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: امیدوارم ازین پس یا شاهد تجهیز سالن‌های کارگاهی دانشگاه در قالب رشته‌هایی همچون طراحی و تولید فرش باشیم و یا با تعامل صورت گرفته مدیریت دانشگاه با سایر مراکز تخصصی، شرایط برای حضور دانشجویان در محیط‌های کارگاهی خارج از دانشگاه و گذراندن واحدهای عملی فراهم شود.


تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به جهاد دانشگاهی واحد هنر می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright ©2020 jdart.ir All rights reserved. Powered & Designed by WebTakin.ir