معرفی دوره الگوسازی و دوخت
شنبه 23 تیر 1397 بازدید: 8017

معرفی دوره الگو سازی و دوخت

دیرینه شناسان بر این باورند که سال ها پیش از اختراع چرخ نخ ریسی و دستگاه پارچه بافی، اجداد غارنشین نسل بشر در سراسر آسیا و اروپا و به جهت حفاظت از اندام و بدن خود در برابر عوامل طبیعی (همچون سرما، بارندگی، پرتوهای خورشیدی، گزش جانواران و ...) تن پوش هایی از جنس پوست انواع حیوانات
برای خود می دوختند. این تن پوش ها به کمک ابزارهای ساده و اولیه ای، همچون سوزن هایی از جنس استخوان، شاخ، دندان و بندها و نخ هایی از رباط، روده، رگ و ... از همان حیوانات شکار شده ساخته می شدند.

از آن زمان تا به حال و پس از گذشت قرون متوالی دوخت لباس (با واژه متدوال خیاطی) در قالب هنر و صنعتی فراگیر، جایگاه ویژه ای در زندگی آدمیان یافته است. امروزه هنرمندان این عرصه با ابداع روش های مختلف تولید الگو و به کمک ابزارهای تخصصی، صنعتی و پیشرفته خود قادرند در زمان بسیار کوتاه تری اقدام به تولید و عرضه انواع تن پوش نمایند.

مرکز آموزش های تخصصی کاربردی جهاد دانشگاهی هنر با هدف اعتلای این هنر و آموزش نیروی متخصص آماده به کار در این صنعت، با حضور اساتید مجرب و کارآزموده در دو کارگاه مجهز، منطبق با آخرین متدها و روش های روز دنیا اقدام به برگزاری دوره الگوسازی و دوخت لباس های زنانه نموده است. 

متد اصلی الگوسازی در این مرکز «متد مولر» می باشد. سابقه فعالیت آکادمی مولر آلمان به بیش از یکصد و بیست سال می رسد و متد الگوسازی ارائه شده توسط این  آکادمی حدود 45 سال پیش برای اولین بار توسط استاد زنده یاد علی نراقی به ایران آورده شد و در اتحادیه صنف خیاطان در ایران تدریس گردید. آقای سومبات هاکوپیان پس از اخذ دیپلم در سال 1979 از آکادمی مولر این سیستم را در رشته زنانه و مردانه وارد صنعت کشور نمود.

از خصوصیات الگوسازی به روش مولر این است که از هر بخش (دامن، بالاتنه، شلوار، کت و پالتو، پیراهن و ...) یک الگوی مادر طراحی می گردد که از روی آن مدلسازی انجام می گیرد. چرا که الگوی مادر می­ تواند به عنوان یک ابزار مهم و دقیق و کار آمد برای طراحان، مدلسازان و صنعتگران مورد استفاده قرار گیرد.

طراحی الگو چه در یک آتلیه خیاطی باشد چه در یک کارگاه یا کارخانه تولید انبوه تنها بر اساس اندازه های دقیق بدن امکان پذیر می باشد از این رو در گام اول نحوه اندازه گیری به هنرجویان آموزش داده می شود، نحوه دوخت پاترون و بر طرف کردن ایراد اندامی باعث می شود که از همان اولین پرو نشانگر این موضوع باشد که نشست خوبی بر روی اندام داشته باشد.

ابزار وسایل مورد نیاز هنرجویان برای شروع دوره الگو سازی و دوخت:

خط کش ساده کوچک و بزرگ، گونیا بزرگ، گونیا اشل 1/2 و 1/4، رولت، کاغذ الگو، مداد طراحی، قیچی کاغذ و پارچه، زیکزاگ، نخ چین، سوزن ته گرد، جاسنجاقی (جاسوزنی)، آهنربا، متر، چسب کاغذی و چسب مایع رولی (ماتیکی)، مِل، صابون خیاطی، گچ خیاطی، کاربن (سفید، زرد و قرمز)، سوزن و نخ کوک.

آنچه هنرجویان در چهار ترم آموزشی فرا می گیرند به شرح زیر است:

مرکز آموزش های تخصصی – کاربردی جهاد دانشگاهی دانشگاه هنر بر اساس سرفصل های دانشگاهی مصوب معاونت آموزشی جهاد دانشگاهی اقدام به برگزاری این دوره در چهار ترم نموده است؛ برای آشنایی با کلاس های این دوره به مطالب زیر توجه فرمایید:

ترم 1 با عنوان الگوسازی و دوخت 1 (نازک دوزی دامن و شلوار)؛ در دو بخش الگوسازی شامل: دامن های راسته، دامن فون، دامن پیلی دوقلو جیب دار (جیب آلمانی)، دامن کلوش، دامن شلواری، دامن لنگی، الگوی شلوار و همچنین مدلسازی چند دامن بر اساس مُد روز.

دوخت شامل: آموزش دوخت پاترون، نحوه برش، دوخت زیپ معمولی، مخفی، دوخت کمر، سجاف و دوخت جیب برای دامن.

ترم 2: آغاز کار طراحی الگوی بالاتنه با الگو پایه پیراهن با ساسون و بدون ساسون می باشد. انواع برش ها، انتقال پنس ها و اساس الگو برای اندازه های بزرگ، رفع ایراد اندامی بر روی الگو، آموزش یقه های خطی، و آستین ساده از دیگر موارد آموزشی این ترم می باشد.

نحوه دوخت پاترون، دکمه و جا دکمه، سجاف، دوخت پنس و برش، دوخت آستین و نحوه وصل آستین و ... نیز در این ترم به هنرجویان آموزش داده می شود.

ترم3: در این ترم که به ترم ضخیم دوزی نیز معروف است هنرجویان با انواع یقه ها و آستین ها آشنا می شوند. دوخت کت کمر کرستی و پالتو آستردار از دیگر آموزش­ های این ترم می باشد. و نیز انواع یقه همچون: یقه شومیز، یقه آرشال، انگلیسی، آمریکائی، شکاری و ... و آستین های : دو تکه، کیمونو، رگلان، شومیز و ... به همراه دوخت آستر، سجاف، دوخت پالتو، دوخت انواع یقه و آستین و ...

ترم 4: آنچه هنرجویان در این ترم آموزش می بینند در واقع جمع بندی سه ترم گذشته و مدلسازی انواع لباس ها می باشد که در کنار آن آموزش لباس دکلته، فنردوزی، دامن زاکپوزن و ... و برای آماده سازی هنرجویان برای ورود به بازار کار در نظر گرفته شده است. همچنین نرم افزار تخصصی طراحی الگو و سایزبندی جمینی (Gemini) نیز در این ترم ارائه می شود.

دوره تخصصی همچون مولاژ و دراپینگ، دوخت لباس شب و عروس، دوخت مانتو برای عزیزانی که می خواهند به طور تخصصی این هنر را ادامه دهند و با مدلهای روز و نحوه الگو سازی و دوخت آنها آشنا شوند نیز در نظر گرفته شده است.

 


تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به جهاد دانشگاهی واحد هنر می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright ©2020 jdart.ir All rights reserved. Powered & Designed by WebTakin.ir