علی اسفندیاری: نقاشی رئالیستی به کار پتینه بسیار نزدیک است/دوره‌های جهاد دانشگاهی‌هنر تکمیل است
سه شنبه 6 شهریور 1397 بازدید: 1253

 استاد پتینه جهاد دانشگاهی هنر می گوید که نقاشی و رنگ شناسی را هنرجویان پتینه در دوره هایی جدا گانه آموزش ببینند. البته نقاشی در گرایشی که مرتبط به کار ما هست. نقاشی رئالیستی یا واقع گرایانه به کار پتینه بسیار نزدیک است.

علی اسفندیاری مدرس پتینه در گفت و گو با خبرنگار روابط عمومی جهاد دانشگاهی هنر درباره رشته پتینه گفت: پتینه لغتی فرانسوی به معنای کهنه و زنگار است. زبان بسیاری از رشته‌های هنری مثل نقاشی، تئاتر و سینما به این علت که تدریس آکادمیک آن از کشور فرانسه آمده‌، به زبان فرانسه هستند. مثلا واژه ژوژمان  لغتی است که از زبان فرانسه وارد فضای آکادمیک رشته‌های هنری شده است.اصطلاح پتینه درباره کاری که ما انجام می دهیم یک اصطلاح اشتباه است. چرا که کاری که ما انجام می دهیم نقاشی دکوراتیو است. بنابراین اسم اصلی کاربه فارسی نقاشی دکوراتیورمی شود.
مدرس پتینه جهاد دانشگاهی هنر در ادامه بیان داشت: در این کار با فضاهای مختلف، رنگ‌ها و بافت‌ها و شکل‌هایی که ایجاد می کنیم، فضا را تغییر می دهیم. در بسیاری از موارد از نقاشی هم استفاده می کنیم، مثلا گل و بوته یا چیزی موتیفی روی دیوار یا سقف کار می کنیم. در نقاشی دکوراتیو تمام فرم‌ها و بافت‌ها وجود دارد، مثل نقاشی سقفی و غیره و حتی همان پتینه کاری به معنی کهنه کردن، به نظر من به جای پتینه بگوییم نقاشی دکوراتیو کلمه ای جامع تر استفاده کردیم.
او در ادامه افزود: نقاشی دکوراتیو یعنی مجموعه ای از بافت‌ها، رنگ‌ها و فرم‌‌ها است. فرم  می تواند گل، بوته یا حتی فرشته باشد روی سطوح مختلفی مثل دیوار، سقف، میز، مبل و ... نقاشی دکتوراتیوی که در این مرکز به عنوان پتینه تدریس می شود نقاشی است که در دکوراسیون استفاده می شود.در اینجا خیلی وارد شاخه ها کوچکتر مثل نقاشی روی پارچه یا شیشه نمی‌شویم.اما مثلا پتینه روی شیشه برای خود یک تخصص است.تمرکز ما روی نقاشی دیواری و سقف و ایجاد بافت‌ها است به عبارت دیگر نقاشی که در فضای معماری استفاده می شود. من روی شاخه هایی که تخصص دارم در حال تدریس هستم و اساتید دیگر هم تخصص های دیگر را تدریس می کنند. یکی از نقاط مثبت این مرکز تکمیل بودن دوره هایش است.مثلا اساتید دیگری داریم که روی شیشه و پارچه می پردازند.شاخه تخصصی من اماکن تجاری، اداری و مسکونی است .
اسفندیاری با اشاره به زمینه های قبلی هنرجویان برای ورود به رشته پتینه، اظهار داشت: بعضی هنرجویان پیش زمینه نقاشی و طراحی دارند اما بعضی هنرجویان هم هستند که چنین زمینه ای ندارند. در ایران پتینه کاری طرفداران زیادی دارد در نتیجه بعضی از هنرجویان دارای زمینه هستند و بعضی دیگر از قبل زمینه تخصصی  ندارند.مثلا هنرجویانی داریم که هیچی درباره رنگ نمی دانند. البته پیشنهاد من به هنرجویان این است که حداقل کلاس‌هایی را برای یادگیری رنگ ها و غیره ببینند.
او ادامه داد: جهاد دانشگاهی جزو اولین مراکزی بود که پتینه را در ایران تدریس کرد.البته در حوزه دکوراسیون هم می توان گفت قوی‌ترین جایی که تدریس شده جهاد دانشگاهی است و هنوز هم جهاد دانشگاهی با وجود اینکه کلاس‌های متعددی به صورت آزاد در آموزشگاه های دیگر تدریس می شود، توانسته است کیفیت را حفظ کند.
اسفندیاری با اشاره به سابقه دانشگاهی این رشته در ایران گفت: در دانشگاه ما رشته ای با این نام نداریم. شاید در رشته دکوراسیون درسی با این عنوان داشته باشند، البته مطمئن نیستم. اما در دنیا این رشته به صورت دانشگاهی وجود دارد و تا مقطع دکترا می توان ادامه تحصیل داد اما در ایران چنین رشته ای وجود ندارد.
این استاد پتینه و نقاشی دکوراتیو در ادامه با اشاره به اهیمت کار اجرایی برای هنرجویان پتینه، گفت: کار اجرایی برای این هنرجویان از اهمیت زیادی برخورد دار است. به نظرم جهاد دانشگاهی هنر می تواند کار اجرایی را برای بهبود روند آموزش در این رشته لحاظ کند. کار اجرایی باید بخشی از پروژه هنرجویان باشد. 
او در ادامه افزود: برگزاری نمایشگاه‌ها و گالری‌های مناسب این رشته هم می تواند انگیزه هنرجویان را بیشتر کند. همین که دوستان هنرجویان آثار آنها را می بینند، فرضا تمجید یا انتقادی هم به کارها داشته باشند خیلی تاثیر گذار است.همین که از کار شما انتقاد می شود یعنی شما دیده شدید و سطح کار شما به جایی رسیده که به آن انتقاد می کنند.
اسفندیاری اظهار داشت: استاد در روحیه دادن به هنرجویان تاثیر زیادی دارد.استاد باید واقع بینانه به هنرجویان عیب‌کارها را بگوید. من روز اول به هنرجویان می گویم که قرار نیست اینجا از یکدیگر ناراحت شویم .هنرجو باید بفهمد کجای کار ایراد دارد و چرا؛ به نظرم استاد خیلی تاثیر گذار است.
استاد پتینه جهاد دانشگاهی هنر در پایان با اشاره به بازار کار برای فارغ التحصیلان این رشته گفت: اینجا یک دوره نه ماهه داریم، یعنی سی جلسه دو تا سه ساعته، توقع ما از این کلاس ها باید در اندازه همین بازده زمانی باشد.بازده زمانی که ما در کلاس های جهاد دانشگاهی هنر داریم بسیار فراتر از مثلا 60 ساعت کار کردن است.اما به هر صورت نباید توقع داشت با یک دوره 60 ساعته راحت جذب بازار کار شد.البته نسبت به دانشگاه ما دروس متفرقه نداریم و بسیار متمرکز روی مهارت هنرجویان کار می کنیم و قطعا نتیجه بهتری می گیریم .به نظرم نقاشی و رنگ شناسی را هنرجویان در دوره هایی جدا گانه آموزش ببینند. البته نقاشی در گرایشی که مرتبط به کار ما هست. نقاشی رئالیستی یا واقع گرایانه به کار پتینه بسیار نزدیک است.
انتهای پیام

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به جهاد دانشگاهی واحد هنر می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright ©2020 jdart.ir All rights reserved. Powered & Designed by WebTakin.ir