دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور: طراحان باید چهارچوب‌های جامعه را رعایت کنند
چهار شنبه 2 آبان 1397 بازدید: 1495

حمید قبادی می گوید: در تولید فکر و اندیشه هیچ خط قرمزی نداریم و طراحان مجاز هستند در طراحی های خودشان ، ایده های مختلف را شکل بدهند و آن را متبلور کنند، اما وقتی که طرح آنها می خواهد به جامعه ورود کند باید چارچوب هایی را داشته باشد .

حمید قبادی مشاور امور فرهنگی و دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشوردر گفت و گو با خبرنگار روابط عمومی جهاد دانشگاهی هنر،در پاسخ به این سوال که برگزاری جشنواره ملی نقش تن پوش چقدر به ایجاد الگوی ایرانی اسلامی در حوزه مد ولباس کمک می کند ، گفت: این جشنواره و رویدادهای مشابه نقش مهمی در این زمینه ایفا می کنند. جشنواره نقش تن پوش به جامعه مد و لباس کمک می کند که همیشه الگوساز باشد. جامعه مد و لباس کشور باید به مولدی جدی در این زمینه تبدیل شود و برگزاری جشنواره های این چنین کمک بسیار بزرگی در این حوزه هستند.
وی در ادامه افزود: معمولا جشنواره ها به مناسبت جریان سازی و ارایه روش ها ، مشارکت و انسجام بخشی فعالان حوزه مد و لباس برگزار می شوند. جشنواره نقش تن پوش هم به نظر من موفق شده که این مسیر را بشناسد و در این مسیر گام بردارد .
قبادی بیان کرد: امیدواریم با برنامه ریزی های آتی ،جشنواره ملی تن ش را وسعت ببخشیم و مشارکت کنندگان بیشتری راجذب کنیم . من معتقدم که برای شرکت کنندگان و طراحان این رویدادها ( جشنواره های مدو لباس) بهترین و ارزشمندترین تحفه و دستاوردها برتن کردن طرح های آنها در جامعه توسط مردم است که این اتفاق مبارک رخ داده است . ما نمونه های تولید شده آن را در دوره های گذشته داریم.
مشاورامورفرهنگی ودبیرکارگروه ساماندهی مدولباس کشور درباره اینکه لباس‌های ایرانی اسلامی تا چه اندازه قابل رقابت با مدو روز دنیا است ، اظهار کرد: لباس ایرانی از نظر مبانی فکری و اندیشه ای بسیار توانمند و دارای ظرفیت های زیادی است ، اما تا رسیدن به نقطه مطلوب و ایده آل فاصله زیادی داریم. توانمند کردن فعالین و طراحان حوزه مد و ارتقاء سطح آگاهی آنها می تواند در آینده فضایی رقابتی حتی در حوزه بین المللی ایجاد کند.
او در پاسخ به این سوال که ما آیا می توانیم در حوزه مد و لباس عملکرد حرفه ای داشته باشیم ، خاطر نشان کرد: من معتقدم، ما با توجه به شناختی که از ظرفیت‌هایمان در حوزه مد و لباس داریم به طور جدی در حوزه تولید فکر و عرضه این توانمندی ،حرفه ای بودن را به اثبات رسانده ایم. اما چقدر حرفه ای هستیم باید بگویم کمی فاصله داریم و به همین دلیل تمام اجزا چه درحوزه مراکز طراحی کارگروه ساماندهی مد و لباس ، تولیدکنندگان و مراکز علمی همه تلاش می کنند که فعالیت های دست اندرکاران خود را حرفه ای تر کنند.
قبادی در ادامه سخنانش گفت: یکی از شاخص های حرفه ای شدن توجه به ذائقه و نیازهای جامعه است ، نیازها مبتنی بر ارزش ها و افکار و اندیشه های یک جامعه شکل می گیرد. خوشبختانه این موضوع هم به طور جدی در دستور کار کارگروه ساماندهی مد و لباس است . نشست ها، کارگاه ها و کلاس ها و مسیری را که اتخاذ کرده است کمک می کند این توانایی‌ها در حوزه تولید ارتقا یابد.
وی در پاسخ به این سوال که اینکه آیا خط قزمری فرا روی تولیدکنندگان و طراحان س حوزه مد و لباس وجود دارد یا خیر؛ اظهار کرد: ما در تولید فکر و اندیشه هیچ خط قرمزی نداریم و طراحان مجاز هستند در طراحی های خودشان ، ایده های مختلف را شکل بدهند و آن را متبلور کنند، اما وقتی که طرح آنها می خواهد به جامعه ورود کند باید چارچوب هایی را داشته باشد . که طبعا در همه جوامع از جمله در ایران این چار چوب ها باید مورد توجه قرار بگیرد ، نکته حائز اهمیت این است ما باید شئونات کاربردی مد و لباس را بشناسیم .
او در ادامه افزود: مشخصا تعریف اینگونه است که ما باید بدانیم هر لباسی را با چه طرحی و در چه شانی را کجا استفاده کنیم.اینها نکاتی است که طبعا چارچوبی دارد و خوشبختانه این تعاریف تدوین و شکل گرفته و مورد استفاده طراحان است. یکی از روش های حرفه ای شدن این است طراح و تولید کننده به سمتی حرکت کنند که متناسب با نیازهای جامعه باشد، این تناسب ضرورتا نیاز به شناخت دارد که طراحان باید روی این مسایل به دقت فکر کنند، اینکه ما صرف اینکه یک لباس را می توانیم تولید کنیم حاکی از طراحی نیست . طراحی باید مفاهیم خاصی را در بر بگیرد ، یک لباس می تواند دارای یک تعریف باشد و از آنجاییکه که لباس یک عنصر هویتی به شمار می رود باید امکان بهره برداری فرهنگی از آن وجود داشته باشد.
انتهای پیام

 

 


تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به جهاد دانشگاهی واحد هنر می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright ©2020 jdart.ir All rights reserved. Powered & Designed by WebTakin.ir