چرم دست دوز

مرکز آموزش تخصصی هنرهای کاربردی

جهاد دانشگاهی هنر

 برنامه ترم تابستان 99 - چرم دست دوز

ترم
عنوان درس استاد مدت (ساعت) روز و ساعت تشکیل کلاس
شهریه (تومان)
ترم 1 کیف چرم دستدوز مقدماتی رضا دبیر 30 کد 1 - یکشنبه 16-19 700000
 ایمان یزدانی  کد 2 - پنجشنبه 13-16
آقای اخوان کد 3 - چهارشنبه 16-19
ترم 2 کیف چرم دستدوز پیشرفته رضا دبیر 30 کد 1 - دوشنبه 9-12 700000
 ایمان یزدانی  کد 2 - پنجشنبه 16-19
 
ترم 1 حکاکی چرم مقدماتی رضا دبیر 30 یکشنبه 13-16 600000
ترم 2 حکاکی چرم پیشرفته 30  دوشنبه 13-16 650000
 
کل دوره کفش چرم دستدوز
رضا دبیر 30   دوشنبه 16-19 700000

 

چشم اندازی به دوره های آموزش چرم دست‌دوز

تولید باکیفیت/مجاب کردن خریدار به استفاده از کالایی مرغوب
شاید در نگاه نخست کسی باور نکند که پوست حیواناتی همچون گاو طی فرایندی تبدیل به محصولاتی شود که امروزه یکی از پُرسودترین تجارت‌های حال حاضر دنیا در عرصه پوشاک، البسه و برخی اقلام مصرفی را به خود اختصاص می‌دهد. صرفنظر از فرایند «دباغی»؛ یعنی آماده‌سازی پوست حیوان با استفاده از ماشین‌آلات صنعتی و به کار بردن برخی مواد شیمیایی  که منجر به تولید چرم می‌شود، مرحله‌ای موسوم به «سراجی» آن هم به شکل سنتی از جمله امکاناتی است که ایرانیان از دیرباز با اشتغال در مشاغل مرتبط با آن، ذوق و هنر خود را به منصه ظهور رسانده و می‌رسانند. در حقیقت آنچه که چرم حاصل از پوست حیوان را تبدیل به یکی از اقلام مصرفی مورد نیاز زندگی ما می‌کند، سراجی یا چرم‌دوزی است که با وجود جایگزین‌هایی نوعاً مصنوعی همچنان اصالت خود را حفظ کرده است و کمتر کسی را می‌توان سراغ گرفت که چشم بر محصولات چرمی پوشانده و رو به جایگزین‌های مصنوعی و اغلب بی‌کیفیت آن بیاورد. در این حوزه کارِ دست و استفاده از شیوه‌های سنتی در زمینه چرم‌دوزی همچنان حرف نخست را می‌زند و قطعاً بارها شنیده‌اید که ترجیح خریداران به تهیه کفش چرمی دست‌دوز است تا محصولی که با استفاده از ماشین‌آلات دوخت و دوز، تولید شده باشند.
با این حال نباید از نظر دور داشت که حساسیت موجود در زمینه چرم دست‌دوز و وقت و زمانی که تولید یک محصولات تمام جرم به خود اختصاص می‌دهد بر قیمت تمام شده این محصولات افزوده و موجب می‌شود تا اینگونه محصولات اغلب تبدیل به کالایی لوکس با قیمتی بالا شوند.
مرکز آموزش جهاد دانشگاهی هنر در قالب سه دوره شامل کیف در دو ترم مقدماتی تا پیشرفته، کقش و حکاکی روی چرم، ضمن آموزش تولید محصولات چرم‌دوزی، زنجیره فروش محصولات چرمی و رقابت میان آن با جایگزین‌هایی که معمولاً با قیمت نازل عرضه می‌شوند را برای هنرجویان تشریح می‌کند. 

توجه: جهت کسب اطلاعات بیشتر به موارد زیر مراجعه نمایید.

 

 

  

 


تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به جهاد دانشگاهی واحد هنر می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright ©2020 jdart.ir All rights reserved. Powered & Designed by WebTakin.ir